Ocalone wspomnienia

II wojna światowa w pamięci mieszkańców Szufnarowej

„Weźmiecie do rąk wspomnienia, które przez niniejszą publikację pragniemy ocalić od zapomnienia. I chociaż w 2019 r. będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, to pamięć starszego pokolenia mieszkańców Szufnarowej jest wciąż żywa i przywołuje różne myśli, refleksje i przeżycia. 

Historię można poznawać w różny sposób. Przekaz szkolny, podręcznikowy i uporządkowany niejednokrotnie nie dociera do wyobraźni pokolenia, które urodziło się w wolnej ojczyźnie. 

Ale jest również historia widziana przez pryzmat życiorysów naszych znajomych, rodziców, sąsiadów, ludzi mieszkających i żyjących wśród nas. I takim właśnie przekazem historii, ożywionej wspomnieniami ludzi, którym przyszło żyć w tragicznym okresie okupacji jest zbiór wspomnień mieszkańców naszej Ziemi Szufnarowskiej. Wspomnienia te mają ładunek emocjonalny, są bowiem świadectwem cierpienia, upodlenia, zniewolenia i zbrodni, którą zgotowała najokrutniejsza z wojen – II wojna światowa. Przez tę właśnie refleksję historyczną budujemy swego rodzaju most łączący te pokolenia, które były przed nami, z tymi, którzy żyją z nami (…)”.

Małgorzata Książek

Tytuł publikacji: Ocalone wspomnienia. II wojna światowa w pamięci mieszkańców Szufnarowej

Autor: Danuta Brzoza, Elżbieta Piękoś, Zenon Petka

Rodzaj publikacji: książka w twardej oprawie, 

Format: B5 (160×230 mm)

Kolor: kolor

Stron: 304

Wydawca: Agencja wydawniczo-fotograficzna GRAFFIA

ISBN: 978-83-952548-5-7

Przewiń na górę