Dożynki po dawnemu

11 września 2022 r. w Domu Kultury w Szufnarowej (Remiza OSP) odbyło się spotkanie pt. „Dożynki po dawnemu”. Jego organizatorami było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Szufnarowa, Koło Gospodyń Wiejskich i Grupa śpiewacza prowadzona przez Bartosza Gałązkę. Spotkanie prowadzili Zenon Petka i Danuta Brzoza.

Dla zgromadzonych licznie mieszkańców Szufnarowej organizatorzy przygotowali program słowno-muzyczny opisujący starodawne dożynki (było m.in. wspólne śpiewanie, krótki odczyt o historii dożynek, skecze w wykonaniu Grupy śpiewaczej). Wykonywane podczas spotkania pieśni pochodziły z terenu Szufnarowej i zostały zebrane przez Bartosza Gałązkę. Była także prezentacja wieńca wykonanego przez Grupę śpiewaczą i Stowarzyszenie oraz poczęstunek i wspólna zabawa.

W ramach spotkania odbyła się także promocja albumu „Wieńce żniwne Rozalii Ząbik”, których wydawcą jest Agencja wydawniczo-fotograficzna GRAFFIA z Krosna.

W albumie pokazano ponad 100 zdjęć wieńców wykonanych w ciągu prawie 50 lat przez panią Rozalię. Publikacja, jak i samo wydarzenie zostały sfinansowane z funduszy Gminy Wiśniowa oraz Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych. Dzięki pomocy finansowej album został bezpłatnie przekazany mieszkańcom Szufnarowej. Wydawnictwo cieszyło się dużym zainteresowaniem, a sama autorka wieńców ze wzruszeniem podpisywała kolejne egzemplarze albumu.

Organizatorom wydarzenia należą się wyrazy uznania tym bardziej, że licznie przybyli na spotkanie mieszkańcy Szufnarowej są dowodem na integrujący lokalną społeczność aspekt tego rodzaju spotkań. Jest to też kolejna udana inicjatywa Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Szufnarowa, które udanie i skutecznie animuje życie lokalnej społeczności.

Przewiń na górę